Kako se glagoljica pisala guščjim perom?

Učenici 4. razreda sudjelovali su na radionici glagoljice koju je održala knjižničarka Ankica Karakaš-Radošević s ciljem da se učenicima približe spoznaje o glagoljici i knjižnoj baštini. Radionica je provedena u dva dijela. Na početku su učenici kroz kratko izlaganje i prezentaciju upoznati s hrvatskim povijesnim pismima, a posebno s glagoljicom kao najstarije hrvatsko pismo. Zatim je uslijedio praktični dio radionice. Knjižničarka je učenicima podijelila listiće s glagoljskim slovima, objasnila im da se glagoljica pisala tintom i perom te im podijelila guščja pera, pisaljke od trske, tintu i boju kako bi se okušali u pisanju. Učenici su najprije tintom i guščjim perom na glagoljici napisali prvo slovo svoga imena te trskom i bojom ukrasili napisano slovo. Učenici su iskazali veliku zainteresiranost i inspiraciju pa su uskoro pokazali i zavidnu vještinu pisanja glagoljice čemu svjedoče fotografije u prilogu.

Tekst i fotografije Ivana Šarić