“Škola u šumi , šuma u školi”

U ponedjeljak, 14. listopada 2019. godine, učenici 4. i 6. razreda s učiteljicama Snježanom Papić i Marinom Filipović sudjelovali su u projektu „ Škola u šumi, šuma u školi“.

Projekt vode gosti predavači, šumarski inženjeri s bogatim teoretskim i praktičnim znanjem iz područja zaštite prirode i uzgajanja šuma.
Projekt je dobio suglasnost za provođenje od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja kao i od Agencije za odgoj i obrazovanje.

Projekt je namijenjen osnovnoškolcima koji se kroz redovnu nastavu upoznaju sa prirodom i njenim djelovanjem, okolišem i zavičajem te nadopunjuje teoretsku naobrazbu stečenu na  nastavi kroz praktične igre i predavanja. Zbog svega navedenog, važno je djeci osnovnoškolskog uzrasta na interdisciplinaran način približiti šumu, život u šumi i važnost gospodarenja šumama, a kroz to i posao šumara te naglasiti njegovu važnost u održavanju stabilnih šumskih ekosustava.

Cilj ovoga projekta je naglašavanje važnosti očuvanja kvalitete okoliša (šuma) i stvaranje

ekološki educirane, svjesne i savjesne djece.

–  približavanje šume i šumarske struke djeci – javnosti

–  integriranje spoznaja stečenih na terenu, u šumi, u cjelokupni odgojno-obrazovni proces

–  upoznavanje šumskih biljaka i životinja

–  poučavanje djece o važnosti sprječavanja požara i posljedicama požara.

–  spoznaja da šuma može biti nadahnuće za likovne i literarne radove (integracija u obrazovni

proces).

Marina Filipović, prof.