Posjet učenika osmih razreda Pakracu, Lipiku i Okučanima

Učenici  su osmog razreda u sklopu projekta Posjet učenika osmih razreda Pakracu, Lipiku i Okučanima 7.svibnja 2019.posjetili spomenute lokacije kako bismo naučili nešto više o Domovinskom ratu.

Početna destinacija bio je Pakrac gdje smo slušali predavanje o Domovinskom ratu,naučili da borba za Pakrac počinje u veljači 1991. kad su Srbi željeli stvoriti SAO Krajinu. Teške borbe bile su od 1.ožujka 1991.,kao prvi otvoreni oružani sukob hrvatskih regularnih snaga sa srpskim pobunjenicima do 3.ožujka 1991.

Razgledavali smo Muzej grada Pakraca, Muzej vojne i ratne povijesti. Vrlo zanimljivo i praktično bilo je izlaganje o kovanju slavonskog novca banovca u srednjem vijeku (do tada se plaćalo kunovinoma).

U muzeju smo vidjeli izložbu nekadašnje školske učionice: klupe, knjige, ploča…

Posjetili smo ergelu Lipik, saslušali smo predavače koji su nam rekli da su  konji vraćeni 2007.godine na ergelu, izmučeni, neuhranjeni, slabi, a danas lijepo izgledaju i imaju svoje potomke.

Nastavili smo put i obilazak Okučana. U Okučanima smo slušali o vojno-redarstvenoj operaciji „Bljesak“, koja se odvijala  prvog i drugog svibnja 1995. Važnost operacije je oslobođenje zapadne Slavonije i nastavak daljnjeg oslobođenja Republike Hrvatske operacijom „Oluja“.

Na spomen svih poginulih, zapalili smo svijeću i izmolili molitvu za spokoj poginulih.

Pojedini branitelji, željni da ispričaju što se događalo, ispratili su nas do busa.

Napisao: Božidar Buljević