„Ja trebam lijepu riječ!“ – Europski dan jezika 2023.

Dana 26. rujna obilježava se Dan europskih jezika na inicijativu Vijeća Europe još od 2001. godine. Cilj inicijative je povećanje individualne višejezičnosti i motivacija ljudi u Europi za doživotno učenje jezika. Naša škola obilježila je ovaj dan u holu škole kroz dvije aktivnosti koje su osmislile i realizirale učiteljice engleskog jezika Emily Jukić i učiteljica njemačkog jezika Vesna Čupić.

Prva aktivnost bila je uzeti s panoa riječ koja predstavlja što trenutno trebaš: ljubav, mir, prijatelja…Riječi su bile na hrvatskom, talijanskom, francuskom, ruskom, španjolskom, njemačkom i engleskom jeziku. Učenici su naučili kako reći Ja trebam… na navedenim jezicima i govorili rečenice.

Druga aktivnost je bila igra s balonima. Učenici su pisali na balonu jednu odabranu riječ na više jezika. Poslije su dobili uputu Pronađi ljubav! ili Pronađi sreću! Tko je pronašao taj balon, smio ga je zadržati za sebe. Cilj je bio da svatko ode kući s jednim balonom s jednom riječi napisanom na više jezika. Na taj način smo kroz sve četiri vještine (slušanje, čitanje, pisanje i govorenje) naučili nove riječi. Učenici osmog razreda su također izrađivali plakate s novim riječima i igrali jezični kviz.

Poveznica na video je ovdje: https://youtu.be/Mt7E2rXMNXU

I kako je rekao jedan učenik drugog razreda : „Ja trebam lijepu riječ!“ U tom duhu vas lijepo pozdravljamo i vidimo se na nagodinu na Europskom danu jezika s puno novih lijepih riječi.

autor: Vesna Čupić, prof. njemačkog jezika