Obavijest roditeljima učenika razredne nastave koji kreću u školu 25.svibnja 2020.

EPIDEMIOLOŠKE MJERE ZAŠTITE OD ZARAZE VIRUSOM COVID-19 ZA UČENIKE RAZREDNE NASTAVE OD 25. SVIBNJA 2020.

Ove epidemiološke mjere vrijede samo za učenike od 1. do 4. razreda koji nastavu pohađaju u školi nakon 25. Svibnja. Mjere su izrađene prema uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo..

OBVEZE RODITELJA PRIJE DOLASKA DJETETA U ŠKOLU

1. Roditelji/skrbnici imaju obavezu izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u školu (temperatura treba biti niža od 37,2 C).
  2. Ako dijete ima simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako ima izrečenu mjeru samoizolacije ili simptome COVID-19 NE DOLAZI U ŠKOLU.
  3. Osoba koja ima simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako ima izrečenu mjeru samoizolacije ili simptome COVID-19 ne smije pratiti dijete u školu.
  4. Osigurati djetetu 1 paketić papirnatih maramica za nos i staviti ga u školsku torbu.

DOLAZAK UČENIKA U ŠKOLU

1. Dijete u školu dolazi samo, u pratnji roditelja/staratelja ili neke druge osobe iz kućanstva ili organiziranim prijevozom, odnosno onako kako je u školu dolazilo prije proglašenja epidemije.
  2. Roditelji/skrbnici koji dovode i odvode djecu u školu to čine na način da ne ulaze u školu bez prijeke potrebe, već dolaze do ulaza u školsko dvorište pri čemu zadržavaju distancu od najmanje 1,5 metra u odnosu na druge roditelje/skrbnike i djecu. Djeca i roditelji, odnosno osobe iz istog kućanstva ne moraju držati distancu.
  3. Djeca u školu dolaze u vrijeme kad je rasporedom ulaska predviđen ulazak u školu za njihovu odgojno-obrazovnu skupinu (razred) – u našoj školi prema rasporedu dolasku školskog autobusa.
  4. Na ulazu u školu djeca dezifinciraju potplatke svoje obuće i upućuju se prema svojim garderobnim ormarićima gdje ih dočekuje njihova učiteljica te se preobuvaju.
  5. Nakon preobuvanja odlaze do mjesta za pranje ruku u svojim učionicama te peru ruke tekućom vodom i tekućim sapunom kako je propisano mjerama HJZ. Nakon pranja ruku i pod nadzorom učiteljice sjedaju na za njih unaprijed određena radna mjesta.

BORAVAK UČENIKA U ŠKOLI

1. Djecu treba poticati na održavanje distance od druge djece i odraslih (fizičke udaljenosti) primjereno njihovoj dobi. O tome vode brigu učiteljice u školi, a roditelji kod kuće.
  2. Djecu treba poticati da ne dodiruju usta, nos, oči i live kao i da ne stavljaju ruke i predmete u usta. O tome vode brigu učiteljice u školi, roditelji kod kuće.
  3. Djeca trebaju redovito i pravilno prati ruke pri ulasku u svoju učionicu, prije i nakon konzumiranja hrane, nakon korištenja toaleta, nakon dolaska izvana, nakon čišćenja nosa i uvijek kada ruke izgledaju prljavo.
  4. Djecu treba poticati da kada kašlju i kišu prekriju usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije trebaju baciti u koš za otpad s poklopcem te oprati ruke. Pri kašljanju i kihanju trebaju okrenuti lice od drugih osoba te izbjegavati dodirivanje lica, usta i očiju rukama.
  5. Djeca ne bi trebala dijeliti čaše, šalice, drugo posuđe i pribor za jelo s drugom djecom.
  6. svako dijete samo postupa sa svojom odjećom i obućom, školskim priborom, torbama i knjigama te ih ne dijeli s ostalom djecom i ne dodiruje i ne uzima stvari druge djece.
  7. Djeca ne nose zaštitne maske i rukavice.
  8. Kod potrebe odlaska na toalet ili pranja ruku djecu se potiče na održavanje distance od ostale djece te se osigurava da ne bude prevelik broj djece u toaletima u isto vrijeme.
  9. tijekom boravka u školi i pod odmorima djece ne napuštaju prostoriju u kojoj se odvija nastava za njihov razred, osim odlaska na toalet i pranja ruku ili na užinu u blagovaonicu.
  10. Školska prehrana odvija se u blagovaonici i to za vrijeme dva odmora, prema posebnom rasporedu. Djeca ne bi trebala rukama dirati hranu druge djece te ih se potiče da tijekom užine drže distancu od druge djece u blagovaonici. Prije i nakon jela djeca trebaju oprati ruke, sukladno preporukama HZJZ.

ORGANIZACIJA NASTAVE U ŠKOLI

1. Nastava se u školi organizira za sve učenike od 1. do 4. razreda iz svih predmeta.
  2. Nastava se odvija prema redovitom rasporedu koji je vrijedio prije proglašenja epidemije.
  3. U razredu s učenicima boravi učiteljica razredne nastave i učitelji koji predaju Njemački jezik i Glazbenu kulturu (4.r.) i izborne predmete u vrijeme kada po rasporedu imaju te predmete.
  4. Nastava TZK odvija se isključivo u otvorenim prostorima, odnosno u školskom dvorištu kad god je to moguće.
  5. Kod izlaska učenika u učionice u vanjski prostor škole treba voditi brigu da ne dođe do kontakta učenika jedne skupine (razreda) s učenicima u drugoj skupini.

POSTUPANJE U SLUČAJU SUMNJE U ZARAZU KOD DJETETA

1. Ravnatelj škole u dogovoru s nadležnim školskim liječnikom o svakoj sumnji na COVID-19 kod zaposlenika ili djece (o čemu roditelj/skrbnik djeteta ima obavezu hitno telefonom obavijestiti ravnatelja) obavještava nadležnog školskog liječnika. Posebno žurno i neizostavno ravnatelj obavještava nadležnog školskog liječnika u slučaju grupiranja sumnje ili zaraze COVID-19 (2 ili više djelatnika i/ili djece sa sumnjom iz iste učionice/zgrade i slično.

ODLAZAK IZ ŠKOLE

1. Odlazak učenika iz škole odvija se prema rasporedu vožnje školskog autobusa.
  2. Nakon završetka nastave djeca se preobuvaju i pod nadzorom učitelja koji ima zadnji sat u njihovom razredu idu prema izlazu iz škole bez zadržavanja u ostalim dijelovima školske zgrade.
  3. Nakon izlaska iz školske zgrade učenici se odmah upućuju svojim kućama (ili ulaze u autobus) i ne zadržavaju se u školskom dvorištu.

Nataša Šego, prof.