Dan planeta Zemlje i Dan hrvatske knjige

Dan planeta Zemlje

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu. Različitim događanjima i akcijama nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja te ih potaknuti da osvijeste problem zagađenja okoliša. U Hrvatskoj se obilježava od 1990. godine, uz značajan angažman udruga za zaštitu okoliša i prirode

Dan hrvatske knjige

Istog datuma obilježava se i Dan hrvatske knjige, odlukom Sabora Republike Hrvatske od 1996. godine, u spomen na Marka Marulića koji je toga datuma 1501. godine dovršio Juditu.

Povezati dva spomendana i školski projekt, zahtjevan je zadatak. Učenici nižih i viših razreda uz pomoć svojih učiteljica i knjižničarke ovaj zadatak su riješili kao od šale. Drugašići  su za uvod u sklopu školskog projekta Čitalice na glas pročitali igrokaz naše spisateljice    Nade Iveljić , Super jež . Potom smo reciklirajući kartonske role i kalendar izradili eko lutke po uzoru na likove iz igrokaza. Od priručnih materijala izradili pozornicu i smišljali  kratke igrokaze. Čitali smo, bili smo kreativni, ekološki odgovorni  i nadasve dobro se zabavili. Provela se ujedno i akcija čišćenja okoliša škole, rezidbom i okopavanjem biljaka u našem školskom dvorištu te prikupljanjem smeća.